Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Publikacje popularnonaukowe
(2)
Albumy i książki artystyczne
(1)
Status
unknown
(3)
Branch
Wypożyczalnia Liszki
(1)
Wypożyczalnia Kaszów
(2)
Author
Gembara Jacek (1974- )
(1)
Kita Jarosław (1960- )
(1)
Pszczółkowski Michał (1981- )
(1)
Year
2020 - 2025
(1)
2010 - 2019
(2)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Subject
Budowa i konstrukcje
(1)
Ciągnik rolniczy
(1)
Kombajny rolnicze
(1)
Turystyka zdrowotna
(1)
Uzdrowiska
(1)
Zakłady Mechaniczne "Ursus" (Warszawa)
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
1801-1900
(1)
1918-1939
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Lwów (Ukraina, obw. lwowski)
(1)
Ursus (Warszawa ; część miasta)
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(2)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Domain
Historia
(2)
Inżynieria i technika
(1)
Rolnictwo i leśnictwo
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Zapomniane polskie uzdrowiska / Jarosław Kita. - Wydanie I - Łódź : Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2016. - 317 s. : il. ; 25 cm.
Kto dzisiaj pamięta o takich uzdrowiskach, jak: Goździków, Sławinek, Nowe Miasto, Czerniewice, Latoszyn, Kulaszne i kilkanaście innych. W czasach świetności były one odwiedzane przez wielu kuracjuszy, bywali w nich znani ludzie, kwitła kultura uzdrowiskowa. Właśnie wydobyciu z niepamięci dawnych uzdrowisk została poświęcona monografia autorstwa Jarosława Kity. Książkę "Zapomniane polskie uzdrowiska" bogato ilustruje niepublikowany dotychczas materiał ikonograficzny.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Liszki
Brak informacji o dostępności: sygn. 61 (1 egz.)
Book
In basket
Lwów między wojnami : opowieść o życiu miasta 1918-1939 / Michał Pszczółkowski. - Wydanie 1. - Łódź : Dom Wydawniczy Księży Młyn, 2024. - 151 stron : ilustracje ; 33 cm + plan miasta.
Istnieją miasta, w których dzieje się magia. We Lwowie wystarczy być tylko przez chwilę, aby się w nim zakochać. Lwów między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939zabiera Czytelników w podróż po ulicach tej niezwykłej metropolii. Razem z autorem zaglądamy do świątyń różnych wyznań, robimy zakupy w pasażu Mikolascha, zwiedzamy Krakidały (nieistniejącą już dzielnicę żydowską), w towarzystwie śmietanki towarzyskiej oglądamy premiery w kinie Palace, w radiu (w radjo!) słuchamy batiarskich dialogów Szczepka i Tońka mówionych w oryginalnym bałaku, w kawiarni „Szkockiej” toczymy z Banachem uczone dyskusje o przyszłości polskiej matematyki. A to tylko część czekających nas atrakcji. W sądzie przy ulicy Batorego emocjonujemy się najgłośniejszymi w II Rzeczypospolitej procesami. Na Cmentarzu Łyczakowskim oddajemy hołd Orlętom Lwowskim, poległym w obronie miasta. Na ulicach, wypełnionych trójjęzycznym gwarem, słuchamy miejskich ballad o pannie Franciszce i bandycie Białoniu. Dochodzą nas wieści o najnowszych aferach: w jaki sposób złodzieje dostali się do sklepu jubilerskiego w hotelu George, co dyrektor muzeum zrobił z prehistorycznym skarbem, a w co wrobiono dyrektora banku. Podczas lektury dowiemy się, jak woźny magistracki został Naczelnikiem Państwa, czym groziła wizyta w podrzędnym kinie, w którym domu straszyło i jak judaizm wpłynął na wynik pewnego meczu piłkarskiego. Książka składa się z kilkudziesięciu rozdziałów, dotyczących życia miasta. Wzbogacają ją liczne fotografie, które ukazują nowoczesny Lwów: targi przemysłowe, tramwaje, błyszczące nowością samochody, świetlne reklamy i elegancko ubranych ludzi. Znajdziemy w niej także ciekawostki i dane adresowe, które ułatwią poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji. Do książki dołączony jest bezpłatny dodatek - plan miasta z 1938 roku.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Kaszów
Brak informacji o dostępności: sygn. 94(438) (1 egz.)
Book
In basket
Traktory i kombajny PRL-u / Jacek Gembara. - Wydanie I. - Łódź : Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2018. - 94, [1] strona : ilustracje, fotografie ; 30 cm.
Czytelnicy mieli wiele okazji, by poznać różne wątki historii polskiej motoryzacji. Pisano o fabrykach, o samochodach osobowych, ciężarowych, specjalnych, o motocyklach... Ta fascynująca książka dodaje do obrazu rodzimej myśli technicznej kolejny element. Autor przedstawia ciekawe, mało znane dzieje ciągników rolniczych oraz kombajnów zbożowych skonstruowanych i produkowanych w Polsce w latach 1945–1989. Oprócz szczegółowych opisów mechanizmów działania pojazdów i ich podzespołów, atutem publikacji jest zwrócenie uwagi na losy fabryk i pracujących w nich zdolnych konstruktorów. Równie cenne są zebrane oceny oraz wrażenia traktorzystów i kombajnistów korzystających z omawianych maszyn. Publikacja uwzględnia modele ciągników produkowane przez zakłady Ursus, ale także te, które powstały poza murami tej fabryki (jak mikrociągnik Dzik) czy prototypy (jak nowatorski EH4x4). Część o kombajnach poświęcona jest maszynom wytwarzanym w płockiej Fabryce Maszyn Żniwnych. By przedstawić warunki, w jakich powstawały omawiane konstrukcje, autor wykracza nieznacznie poza założone ramy czasowe. Czytelnicy poznają zatem też przedwojenne losy polskich wytwórców traktorów i kombajnów oraz ich perypetie po zmianie ustroju w 1989 r., nie zawsze szczęśliwie zakończone. Współpraca z następcami producentów omawianych maszyn rolniczych pozwoliła na wzbogacenie książki o interesujące ilustracje.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Kaszów
Brak informacji o dostępności: sygn. 82-93 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again